• Odwiedziło nas: 308012 osób
 • Do końca roku: 76 dni
 • Do wakacji: 248 dni
Wtorek, 2018-10-16
Imieniny:
Ambrozego, Florentyny

Archiwum wydarzeń

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Archiwum wydarzeń


  Dzisiaj do naszego przedszkola przybyli uczniowie ze Szkoły podstawowej w Skaryszewie  z przedstawieniem  teatralnym o Św. Franciszku. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie, dzięki któremu mogły poznać postać Św. Franciszka z Asyżu. Po zakończonym teatrzyku odbył się Bal Wszystkich Świętych!

„Każdy z nas może być Święty!” – pod takim hasłem odbył się dzisiaj w naszym przedszkolu Bal Wszystkich Świętych. Świat chyba nigdy nie widział w jednym miejscu tyle świętych osób. Tego dnia dzieci przyszły przebrane za poznanych świętych, m. in. św. Józefa, św. Faustynę, św. Franciszka, św. Ojca Pio, św. Matkę Teresę z Kalkuty i wiele innych świętych. Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy i tańca. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, tańczyły i śpiewały piosenki religijne.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę siostry Nikoli i kl. 5b ze Szkoły Podstawowej w Skaryszewie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już po raz XV
w skaryszewskim przedszkolu odbył się

Powiatowy Konkurs Literacki

 

         W dniu 30 maja 2016 r. w Samorządowym Przedszkolu im. s. G. Sporniak w Skaryszewie odbyła się jubileuszowa, XV edycja Powiatowego Konkursu Literackiego, który od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony placówek z naszego regionu. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem Baśnie polskie. Uczestnicy wykazywali się znajomością treści baśni, biorąc udział w różnych konkurencjach.

W tym roku nasze zaproszenie przyjęło 9 drużyn z następujących placówek: PSP w Odechowie, PSP w Sołtykowie, PSP w Skaryszewie, PSP w Odechowie filia w Wólce Twarogowej, Przedszkole Publiczne w Wieniawie, Samorządowe Przedszkole im. s. G. Sporniak w Skaryszewie, Samorządowe Przedszkole w Iłży, Gminne Przedszkole Publiczne w Wierzbicy (dwie drużyny).

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało trzyosobowe Jury, w składzie:

 1. Pani Alina Kacperczyk – Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty;
 2. Pani Monika Bekasiewicz – Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Skaryszewie;
 3. Pani Maria Ostrowska – Współzałożycielka Stowarzyszenia „Aktywni na Rargowej”, lokalna artystka;

Jest nam ogromnie miło, że pomimo licznych obowiązków, szanowni gości znaleźli czas i zaszczycili nas swoją obecnością.

Nadzór nad wydarzeniem, jak co roku, sprawowała Dyrektor Samorządowego Przedszkola im. s. G. Sporniak w Skaryszewie – Pani Jadwiga Dróżdż, a za przygotowanie i przebieg konkursu odpowiedzialne były panie: Joanna Zawadzka i Sylwia Hajduk.

Drużyny wykazały się ogromną wiedzą z zakresu znajomości treści baśni, rywalizacja przebiegała na bardzo wyrównanym wysokim poziomie. Ostatecznie Jury w wyniku różnorodnych konkurencji wyłoniło zwycięzców:

 1. Miejsce – Przedszkole Publiczne w Wieniawie
 2. Miejsce – Samorządowe Przedszkole im. s. G. Sporniak w Skaryszewie
 3. Miejsce- Publiczna Szkoła Podstawowa w Odechowie

 Po wyczerpujących zmaganiach uczestnicy konkursu, ich opiekunowie i rodzice posilili się obiadem i słodkim poczęstunkiem.  Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.

Na zakończenie, tradycyjnie już, zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników, nauczycieli, rodziców z dyrekcją naszego przedszkola.

Mamy nadzieję, że organizowany przez nas konkurs jest wspaniałą okazją do integracji dzieci i nauczycieli z różnych placówek, tym samym już dziś z wielką przyjemnością pragniemy zaprosić za rok na kolejną „przygodę z literaturą”.

 

Joanna Zawadzka

Sylwia Hajduk


 

Z wizytą w Miejscu Piastowym
 

   W lutym wybrałyśmy się w odwiedziny do naszej patronki siostry Gabrieli Sporniak. W podróży towarzyszył nam Ks. Arkadiusz Bieniek, który związany jest z Miejscem Piastowym, gdyż właśnie tam uczęszczał do liceum , a później przebywał w Seminarium Duchownym. Siostry poprosiły o przybycie w porze obiadowej, ponieważ siostra Gabriela w tym czasie najlepiej funkcjonuje.  

   Do celu naszej podróży dotarliśmy ok. godz.14.00. Siostry jak zwykle przyjęły nas bardzo serdecznie. Najpierw  zakwaterowały nas w pokojach, a następnie zaprosiły na smaczny obiad. Dopiero po obiedzie mogliśmy spotkać się z naszą drogą s. Gabrielą, która jak się okazało jest w świetnej formie, zarówno fizycznej jak i intelektualnej. Mimo swojego dojrzałego wieku ( w czerwcu będzie obchodziła 105 urodziny) siostra porusza się sprawnie z pomocą balkonika. Codziennie od wczesnych godzin porannych modli się w swoim pokoju  i w kaplicy, jak sama powiedziała najczęściej w intencjach związanych  z  przedszkolem w Skaryszewie. W codziennej modlitwie, poleca bożej opiece wszystkich pracowników przedszkola, rodziców, a w szczególny sposób modli się za nasze przedszkolaki.                                                                    

     W dniu naszego przyjazdu siostra była na nogach już od godziny 5.00 nie mogąc się doczekać spotkania. Podczas rozmowy była bardzo zainteresowana tym co dzieje się w naszym przedszkolu, wspominała również czas spędzony        w Skaryszewie. Pamięta poznanych tutaj ludzi, niejednokrotnie wymieniając ich imiona i nazwiska. Muszę zaznaczyć, że podczas całego spotkania na ustach siostry  gościł szczery, promienny i zaraźliwy uśmiech.  Siostra jest osobą bardzo ciepłą, spokojną i pełną pokory. Trudno dzisiaj o takich ludzi, dlatego też warto czerpać z jej osoby siłę, radość  i chęć do życia.                                                                                                                                            

     Spotkaliśmy się z siostrą Gabrielą jeszcze następnego dnia- po raz pierwszy na   mszy św. odprawionej w intencji pracowników, rodziców i dzieci naszej placówki, a po raz drugi na herbatce. Siostra nie kryła swojej radości ze spotkania i wyrażała szczerą chęć przyjazdu do skaryszewskiego przedszkola. 

     Po spotkaniu mieliśmy możliwość zwiedzić mini muzeum znajdujące się w klasztorze  i podziwiać piękne eksponaty gromadzone tam do lat, przywożone z misji z różnych stron świata. Siostry ofiarowały nam obrazy, które możemy oglądać w przedszkolnym kąciku misyjnym.          

 

                                                                                   


    Joanna Burek

 

                                              


VII Powiatowy Dzień Animatora Kultury

 

  20.11.2015 r. w Pionkach odbył się VII Powiatowy Dzień Animatora Kultury. Animatorem Kultury 2015 Miasta i Gminy Skaryszew została p. Krystyna Barańska, nauczycielka Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie radna Rady Miejskiej autorka książki monograficznej ,,Historia Przedszkola             w Skaryszewie”.

Po wręczeniu nagrody w słowie o sobie i swojej publikacji zaakcentowała jak istotną rolę odgrywają pozycje monograficzne utrwalające historię małych Ojczyzn  tak istotnych dla naszego kraju. Nawiązała także do swojego spotkania autorskiego  na Radomskich Targach Wydawnictw Regionalnych, skąd książka ,, Historia Przedszkola w Skaryszewie trafiła do wielu bibliotek    i zainteresowanych czytelników. Wśród wyróżnionych tytułem animatora Kultury 2015 był także ks. Edward Mosioł  z Gminy Pionki, który odwiedził niedawno105-letnią założycielkę Przedszkola w Skaryszewie i przekazał zapewnienie czcigodnej patronki Przedszkola o swojej ustawicznej codziennej modlitwie za Skaryszew.

 

 

 

 

 

 


 

        Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu od dziesięciu lat ,co dwa lata organizowana jest impreza cykliczna "Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych" mająca na celu promocję regionalnych publikacji. Finałem targów jest uroczyste wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Na targi   w dniu 19 i 20 listopada 2015 r. zgłoszono 32 wystawców, którzy pokażą swoje książki na 29 stoiskach. Są to wydawnictwa nie tylko radomskie ale i z Krakowa, Warszawy, Kielc, Lublina i Instytutu Pamięci Narodowej. Dla mieszkańców Miasta i Gminy Skaryszew ważna jest informacja ,iż wśród publikacji zgłoszonych do nagrody jest książka pani Krystyny Barańskiej p.t. "Historia Przedszkola w Skaryszewie". Jest to wydawnictwo ściśle regionalne - monografia wydana na okoliczność 75-lecia powstania placówki. Uroczyste otwarcie targów przez wiceprezydenta Miasta Radomia Karola Semika odbędzie się w czwartek 19 listopada  o godz. 10.30 .
O godz. 17.00  przewodniczący jury dr hab. Arkadiusz Bagłajewski ogłosi nazwiska laureatów , a Prezydent Miasta Radomia -Radosław Witkowski wręczy nagrody przyznawane w dwóch kategoriach : książka literacka i książka naukowa/popularnonaukowa.
20 listopada (piątek) o godz.10.30 w holu Radomskiej Orkiestry Kameralnej ul. Żeromskiego 53 odbędą się spotkania z laureatami Nagrody Literackiej. O godz.11.30 odbędzie się spotkanie z Panią Krystyną Barańską - autorką monografii "Historia Przedszkola w Skaryszewie". Na galę wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Radomia i spotkania z autorami książek zapraszamy do Sali Koncertowej  Radomskiej Orkiestry Kameralnej.  
 
 

OBCHODY DNIA PATRONA
 

      Dzień 17 czerwiec  2015r.to szczególny dzień w naszym  Przedszkolu. To właśnie 17 czerwca nasza Kochana s. Gabriela Sporniak obchodziła 104 urodziny!

     Z okazji urodzin składamy najserdeczniejsze życzenia wielu łask Bożych. Niech Pan Bóg umacnia Siostrę Gabrielę w drodze do świętości i nieustannie wspiera, a Matka Boża ma Siostrę w swojej opiece.

W dzień urodzin siostry Gabrieli nasze przedszkole ma swoje patronalne święto. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św.
w Kościele św. Jakuba Ap. w Skaryszewie, którą poprowadził ks. Arkadiusz Bieniek. Na uroczystości nie mogło zabraknąć sióstr zakonnych reprezentujących Zgromadzenie Sióstr Michalitek do którego należy nasza patronka. Pani dyrektor Jadwiga Dróżdż uroczyście przywitała wszystkich zebranych i życząc udanej zabawy zaprosiła do obejrzenia części artystycznej w wykonaniu dzieci. Na zakończenie części oficjalnej, pani Dyrektor uhonorowała specjalnymi podziękowaniami rodziców, którzy w mijającym roku szkolnym wspierali działania grona pedagogicznego i aktywnie brali udział w życiu przedszkola.

     Po zakończeniu części artystycznej odbyły się zabawy na świeżym powietrzu. Przygotowano  wiele atrakcji dla dzieci: malowanie twarzy, włosów, stoisko z balonami, konkursy  i wiele innych zabaw.  Na festynie odbył się pokaz ratownictwa medycznego, można było przejechać się na motocyklu, czy koniu. Wszystkie atrakcje zostały przygotowane dzięki wsparciu życzliwych ludzi. Za co bardzo dziękujemy. Cały dochód uzyskany podczas festynu zostanie przeznaczony na doposażenie ogrodu przedszkolnego w zabawki dla dzieci.

 

Wszystkim dzieciom i rodzicom

 

nauczycielom oraz pracownikom

 

Samorządowego Przedszkola im. S. Gabrieli Sporniak

 

którzy wzięli udział w organizacji

 

Dnia Patrona

 

serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz pomoc.

 

Natomiast sponsorom dziękujemy za wsparcie i udaną współpracę.

 

 

 KONKURS LITERACKIW dniu 28 V 2015r w Samorządowym Przedszkolu im. s. Gabrieli Sporniak w Skaryszewie odbyła się XIV Edycja Powiatowego Konkursu Literackiego pt. „Dobre wychowanie”, przygotowane i poprowadzone przez panie Justynę Derlecką i Agnieszkę Ciupę w którym wzięły udział następujące placówki przedszkolne i oddziały z powiatu radomskiego:

 

 • Samorządowe Przedszkole im. s. Gabrieli Sporniak w Skaryszewie;
 • PSP w Odchowie;
 • PSP w Sołtykowie;
 • Przedszkole Publiczne nr 10 w Radomiu;
 • Samorządowe Przedszkole w Iłży;
 • Gminne Przedszkole Publiczne w Polanach;
 • PSP w Chomentowie Puszcz;
 • PSP w Wólce Twarogowej;
 • PS w Garbatce Letnisko;

 

 

 

W gronie jury zasiedli:

 

1. Pani Jadwiga Romanowska Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Skaryszewie, która była przewodniczącą jury.

 

2. Pani Maria Ostrowska – współzałożycielka Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej”, lokalna artystka.

 

3. Pani Agnieszka Bartosik – pedagog z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Skaryszewie.

 

Rywalizacja między drużynami była bardzo duża. Dzieci odpowiadając na pytania musiały wykazać się szeroką wiedzą z zakresu wymaganych w konkursie utworów literackich.

 

Po zakończeniu pierwszej części konkursu do drugiego etapu przeszły:

 

 • Drużyna z PSP w Odchowie,
 • SP w Iłży,
 • SP w Skaryszewie.

 

Ostatecznie „Konkurs Literacki” wygrały następujące placówki”

 

III miejsce zajęła drużyna z Odechowa;

 

II miejsce zajęła drużyna SP w Skaryszewie

 

I miejsce SP w Iłży

 

Po ogłoszeniu wyników odbył się „Konkurs Recytatorski” dla chętnych uczestników

 

Wyniki były następujące:

 

Miejsce III zajęła Małgorzata Orzeł z SP w Skaryszewie

 

Miejsce II zajęła Anna Jabłońska z SP w Iłży

 

Miejsce I zajęły Amelia Kwaśnik, Maja Pochyliska i Wanessa Szewczyk z SP w Garbatce Letnisko

 

Każde dziecko uczestniczące w konkursie otrzymało pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.

 

Dziękujemy dzieciom za wspaniałą zabawę, a paniom za trud włożony w przygotowanie wychowanków. Autorka publikacji „Historia Przedszkola w Skaryszewie” z wizytą u Patronki Przedszkola    s. Gabrieli Sporniak.

       Dnia 13.09.2014r. odwiedziłam Czcigodną Patronkę Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie która rozpoczęła 104 rok życia.
Siostra Gabriela przebywa w Miejscu Piastowym w Zgromadzeniu Sióstr Michalitek, gdzie trafiła jako 2,5 letnia dziewczynka pod skrzydła przełożonej Błogosławionej Matki Anny Kaworek. Patronka jest żywym pomnikiem historii, w której nieustannie obecny jest Bóg. Wrześniowe spotkanie u założycielki przedszkola pozwoliło na nowo przywołać wspomnienia z okresu zakładania ochronki, pobytu wśród mieszkańców w Skaryszewie w trudnym okresie od 1938 do 1941 roku.  Siostra Gabriela czuje się dobrze, jest nadal sprawna fizycznie ma niebywałą pamięć, poczucie humoru, emanuje ciepłem i serdecznością. Prowadzi intensywne życie modlitewne i nadal wykonuje prace w pracowni krawieckiej (stuły).
Troskliwie rozpytywała o losy mieszkańców, którzy zapisali się w jej pamięci. Odbyła ze mną długa rozmowę, następnie pokazała pracownię krawiecką i Kaplice Sióstr.
Życzymy Czcigodnej Patronce Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie długich jeszcze lat życia w tak dobrym zdrowiu i opieki Św. Michała Archanioła, którego Zgromadzenie Michalitek za swojego Patrona obrało.
 
Nauczycielka Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie Krystyna Barańska.Foto Sprawni 2014

 

  1 czerwca 2014 r. na skaryszewskim stadionie podczas festynu z okazji Dnia Dziecka odbył się finał konkursu Foto Sprawni 2014. Organizatorem konkursu jest Samorządowe Przedszkole im. s. G. Sporniak oraz działające przy nim Stowarzyszenie „Słoneczko”, które działa na rzecz dzieci z różnymi niepełnosprawnościami oraz osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

 

Konkurs organizowany był w tym roku po raz pierwszy, ale planowane są kolejne edycje. Mógł wziąć w nim udział każdy, a rozstrzygany był w dwóch kategoriach: niepełnosprawny w kadrze oraz niepełnosprawny autor zdjęcia. Zadaniem konkursu nie jest rywalizowanie o miejsca czy nagrody, ale edukacja społeczeństwa, zmiana wizerunku osoby niepełnosprawnej, możliwość pokazania człowieka niepełnosprawnego w codziennym życiu, dzięki czemu może się zaprezentować.

 

Konkurs ma rangę ogólnopolską, informacje o nim trafiły na liczne portale internetowe, zostały wysłane do różnych placówek na terenie całego kraju, dzięki czemu spotkał się z dużym zainteresowaniem. Zdjęcia napłynęły z różnych części Polski:
z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Bielska-Białej, Dolnego Śląska. Był również uczestnik z Białorusi. Prace zostały wykonane w wielu ciekawych miejscach: nad morzem, w górach, są również zdjęcia podwodne.

 

 Fotografami były zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci mające zaledwie kilka lat.

 

   Podczas festynu wolontariusze ze skaryszewskiego gimnazjum zbierali pieniądze na zajęcia specjalistyczne dla niepełnosprawnych dzieci, a wszystkie osoby obecne na stadionie mogły oglądać wystawę zdjęć konkursowych, która była umieszczona obok sceny głównej.

 

   Wręczenie dyplomów i nagród poprzedziły przemówienia pana burmistrza Ireneusza Kumięgi, pani dyrektor przedszkola Jadwigi Dróżdż oraz prezes Stowarzyszenia „Słoneczko” pani Magdaleny Fałek. Na uroczystości obecna była również pani Urszula Gowin – przewodnicząca Rady Miasta i Gminy, pani Maria Ostrowska – członek jury, sponsorzy oraz zaproszeni goście. Po oficjalnej uroczystości odbył się poczęstunek w przedszkolu, któremu towarzyszyła miła atmosfera. Goście wpisali się do kroniki pamiątkowej i obiecali, że za rok przyjadą na kolejny finał konkursu.

 

            Wyniki konkursu są następujące:

 

 • Kategoria niepełnosprawny autor zdjęcia:

 

I miejsce – Damian Kamiński za zdjęcie pt. „Adam”

 

II miejsce – Sebastian Nikiel za zdjęcie pt. „Radość z bycia”

 

III miejsce – Paulina Narożnik za zdjęcie pt. „Marzenie o lataniu Rafała”

 

Wyróżnienie – Dawid Juszczak za zdjęcie pt. „Teatr cieni”

 

Wyróżnienie – Jakub Podlaski za zdjęcie pt. „Relaks”

 

 • Kategoria niepełnosprawny w kadrze:

 

I miejsce – Robert Kaczmarczyk za zdjęcie pt. „William Wallace”

 

II miejsce – Magdalena Warchoł za zdjęcie pt. „Inny kierunek jazdy nie znaczy inny człowiek”

 

III miejsce – Piotr Szewczyk za zdjęcie pt. „Nadzieja”

 

Wyróżnienie – Jacek Łabuda za zdjęcie pt. „Inni”

 

Wyróżnienie – Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” w Radomiu za zdjęcie pt. „Jesień”

 

Wyróżnienie – Małgorzata Pęczak za zdjęcie pt. „Złota plaża”

 

 • Nagroda specjalna jury dla Stowarzyszenia Budujemy Przystań w Radomiu za serię zdjęć pt. „Wystawa Marzeń”
 • Nagroda specjalna jury dla najmłodszego uczestnika:

 

Joanna Lepa za zdjęcie pt. „Asia w wiosennym ogrodzie”

 

Krystian Wasil za zdjęcie pt. „Braciszek”

 

Albert Maj za zdjęcie pt. „Zwierzęta są piękne”

 

Aleksandra Bielecka za zdjęcie pt. „Ola z Zielonego Wzgórza”

 

Bartłomiej Bielecki za zdjęcie pt. „Moje drugie ja”

 

 • Nagroda publiczności:

 

Kacper Socha za zdjęcie pt. „Hrabia na zamku”

 

      Nagrody dla finalistów oraz organizację finału ufundowali sponsorzy: p. Elżbieta Dróżdż, p. Urszula Gowin, p. Justyna Bocheńska, firma Perfect Format s.c. Renata Górnik, Jarosław Makowiecki. Materiały promocyjne zostały przekazane przez Urząd Miasta i Gminy Skaryszew oraz Starostwo Powiatowe w Radomiu. Konkurs zorganizowano dzięki dotacji udzielonej przez Urząd Miasta i Gminy Skaryszew dla organizacji pozarządowych z zakresu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 23 kwietnia 2003 r.        

 

      Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu, który odbędzie się w przyszłym roku. Informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie, Stowarzyszenia „Słoneczko”, Urzędu Miasta
i Gminy oraz na stronie skaryszewiak.pl. W konkursie Foto Sprawni udział może wziąć każdy.

 

 

 

            Dorota Hendzel

 

 

 


Po raz kolejny w skaryszewskim przedszkolu odbył się konkurs literacki.

    
Dnia 29 maja 2014r. w Samorządowym Przedszkolu im. s. G. Sporniak w Skaryszewie odbyła się kolejna – XIII edycja konkursu literackiego. Wydarzenie to ma dla nas ogromna rangę, gdyż od 3 lat konkurs ma zasięg powiatowy. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Skaryszewie „inspirujemy spotkanie z literaturą”, zapraszając do naszego konkursu wiedzy o literaturze dzieci w wieku 5 lat.
    W tym roku nasze zaproszenie przyjęło i przystąpiło do zabawy 11 drużyn z następujących placówek: Gminnego Przedszkola Publicznego w Polanach, PSP w Sołtykowie, PSP w Makowie, PSP w Odchowie, PSP w Modrzejowicach, PSP w Skaryszewie, Samorządowego Przedszkola w Iłży, Gminnego Przedszkola Publicznego w Łączanach, Przedszkola Publicznego Nr 10 w Radomiu, Przedszkola Publicznego w Wieniawie oraz Samorządowego Przedszkola im. s.G.Sporniak w Skaryszewie.
    Tegoroczny konkurs wiedzy przebiegał pod hasłem „Legendy polskie”. Nasi uczestnicy wykazywali się znajomością legend polskich uczestnicząc w licznych zadaniach i konkurencjach. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się w tym roku dodatkowe zadanie „Prezentacja postaci”. Kreatywność i twórczość dzieci oraz opiekunów bardzo mile nas zaskoczyła. Dzieci w przepięknych strojach wcielały się w bohaterów poszczególnych legend. Mieliśmy okazję zobaczyć Smoka Wawelskiego, Bazyliszka, Syreny, Szewczyka Dratewkę itd.
    Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało czteroosobowe Jury w składzie: Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej- Pani Jadwiga Romanowska, Dyrektor zespołu Obsługi Oświaty- Pan Józef Pawlak, Przewodnicząca Rady Rodziców w Przedszkolu- Pani Żaneta Lament, Ksiądz Arkadiusz Bieniek z Parafii św. Jakuba w Skaryszewie.
    Jest nam ogromnie miło, że pomimo licznych obowiązków goście znaleźli czas i zaszczycili nas swoją obecnością. Po raz kolejny zaproszenie przyjął Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty – Pan Józef Pawlak. Mamy nadzieję, że obecność miłego gościa stanie się już tradycją w placówce.
    Nadzór nad wydarzeniem sprawowała Dyrektor Jadwiga Dróżdż, a za przygotowanie i przebieg konkursu odpowiedzialne były panie: Magdalena Fałek i Marlena Gajdzińska.
    Wydarzenie to odbyło się w ciepłej i miłej atmosferze. Na twarzach naszych zawodników do samego końca widniał szeroki uśmiech, gdyż w naszym konkursie wszyscy czują satysfakcję wygranej. Wśród 11 drużyn uczestniczących w konkursie zostałyo wyłonione:
I miejsce dla drużyny z Przedszkola w Iłży,
II miejsce dla drużyny z Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie.
III miejsce dla drużyny z PSP w Odechowie.   
    Pozostałe drużyny za prezentowany wysoki poziom wiedzy zdobyły wyróżnienia. Również
w dodatkowej konkurencji  „Prezentacja postaci” Jury wyłoniło zwycięzców, którzy zajęli I, II i III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe bądź rzeczowe.
Uwieńczeniem konkursu był obiad i słodki poczęstunek.
    Organizując różne przedsięwzięcia i wydarzenia w naszym przedszkolu możemy liczyć na wsparcie ze strony lokalnych przedsiębiorców. Tradycyjnie słodkim poczęstunkiem obdarował uczestników konkursu pan T.Cholewa, właściciel piekarni w Skaryszewie.
    Była to również wspaniała okazja do integracji dzieci i nauczycieli z różnych placówek. Mamy ogromną satysfakcję, gdyż dzieci z entuzjazmem i zadowoleniem żegnały nasze przedszkole,
a opiekunowie podziękowali za ciepły klimat, miłe przyjęcie i wspaniały pobyt.
    Już dziś z wielką przyjemnością zapraszamy za rok na naszą „niezwykłą literacką przygodę.”


Marlena Gajdzińska
Magdalena Fałek


PATRON PRZEDSZKOLA

 

  Helena Sporniak urodziła się 17.06.1911r. w Równym koło Krosna. Gdy miala 6 lat ciocia odwiozła ją do ochronki do Miejsca Piastowego pod skrzydła Matki Anny Kaworek. Po zatwierdzeniu Zgromadzenia Sióstr Michalitek (1928r.) wstąpiła do postulatu, później jako siostra Gabriela odbyła formację w nowicjacie i złożyła śluby zakonne.

W 1938r., staraniem ówczesnego Księdza Prałata Świetlickiego, została skierowana do pracy w Skaryszewie w celu założenia tam pierwszej ochronki dla dzieci. Siostra Gabriela została przełożoną, a wychowawczynią siostra Krystyna Wrzos. Jednym z głównych celów ochronki było poświęcenie się wychowaniu i opiece opuszczonych i biednych  dzieci.

   W czasie II wojny Światowej siostry pomagały ludziom potrzebującym, wspierały partyzantów niejednokrotnie ratując im życie.

    W 1948 r. w związku z zaistniałą sytuacją polityczną i decyzją władz zakonnice opuściły Skaryszew.

    Siostra Gabriela była nie tylko opiekunką i wychowawczynią ochronki w Skaryszewie, ale także kierowniczką zorganizowanego dzięki jej staraniom Domu Dziecka w Radomiu przy ulicy Grodzkiej. W latach 1962 - 1966 była radną generalną.

    Najmilej siostra wspomina swoje pierwsze miejsce pracy jakim był Skaryszew. W ochronce otaczała dzieci miłością i zrozumieniem. Nie zrażała się wadami dzieci, ale z cierpliwością wyczekiwała ich poprawy. Siostra bardzo kocha przyrodę, która pomaga jej w relacji z Bogiem. Wiara pełni ogromną rolę w jej życiu. Życie bez wiary, bez miłości, według siostry jest mało wartościowe. Cechuje ją pozytywny stosunek do świata i ludzi. Zachwyca się pięknem otaczającego świata. Uważa, iż ludzie często poświęcają zbyt dużo czasu na wykonywanie zbędnych czynnośni, co nie pozwala im zajmować się rzeczami istotnymi i ważnymi. Jest osobą ciepłą, skromną, pokorną, uważa również, że najważniejsze jest godzenie się z wolą Bożą.Bardzo istotna jest dla niej modlitwa oraz sumienne wykonywanie pracy, w której dała się poznać jako osoba zaangażowana, pełna miłości, i oddana w stosunku do dzieci i drugiego człowieka.

    Siostra Gabriela obecnie ma 102 lata,przebywa w Zgromadzeniu Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym. Jest żywym i wiarygodnym źródłem wiedzy, z którego czerpiemy informacje na temat naszego narodu i kraju. Szlachetna postać siostry Gabrieli Sporniak i jej postawa życiowa staje się inspiracją do wielu działań w wychowaniu i kształceniu dzieci.

Wraz z przyjęciem patrona przedszkole wzbogaciło się o sztandar, który w najważniejszych wydarzeniach będzie nas reprezentował. Został on ufundowany przez parafię św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie.

     W centralnym punkcie płata awersu widnieje portret patronki przedszkola s. Gabrieli Sporniak.

     Na rewersie natomiast znajdują się symbole narodowe: Godło na tle Flagi.

Uroczystość 75 - lecia przedszkola była świętem, które na długa pozostanie w naszej pamięci. Pragniemy zatem podziękować wszystkim, którzy pomogli w jej przygotowaniu oraz uświetnili ją swoją obecnością.

 

 

Samorządowe Przedszkole w Skaryszewie istnieje od 1938r.

Kilkakrotnie zmieniano jego siedzibę.
Obecnie mieści się w budynku Zespołu Szkół

im. Jana Pawła II w Skaryszewie

przy ul. Kochanowskiego 16. G.

 

     Dzień 22 czerwca Roku Pańskiego 2013 zapisał się w historii naszego przedszkola jako jeden z najważniejszych. Po odpowiednich przygotowaniach postanowiono nadać Samorządowemu Przedszkolu w Skaryszewie, znajdującemu się przy ulicy Kochanowskiego 16 G , sztandar oraz imię założycielki przedszkola Siostry Gabrieli Sporniak.

    Działo się to w czasie, gdy papieżem był Franciszek, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, burmistrzem Miasta i Gminy Skaryszew, Ireneusz Kumięga, a dyrektorem przedszkola, Jadwiga Dróżdż.

Aktu poświęcenia sztandaru dokonał ksiądz proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła, Bolesław Walendzik, podczas Mszy Św.

Dzień 22 czerwca zgromadził w przedszkolu patronkę, s. Gabrielę, dzieci, nauczycieli, pracowników przedszkola, rodziców, duszpasterzy, władze powiatu, miast i gminy oraz wielu zaproszonych gości.

 

 Z WIZYTĄ U PATRONKI PRZEDSZKOLA
                  

 

                          W SKARYSZEWIE-

 

                                                                                           S. GABRIELI SPORNIAK …

 

 

 

 

 

            W niedzielę 20 października 2013r. odbyła się wycieczka do Miejsca Piastowego, gdzie mieści się Zgromadzenie Sióstr Michalitek w którym przebywa założycielka, a zarazem patronki naszego Przedszkola s. Gabriel