• Odwiedziło nas: 295433 osób
  • Do końca roku: 168 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni
Poniedziałek, 2018-07-16
Imieniny:
Eustachego, Mariki

Wojewódzki konkurs literacki.

Jesteś tu: » Galeria » Wojewódzki konkurs literacki.

XVI EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

30 maja 2017 r. w Samorządowym Przedszkolu im. s. G. Sporniak obył się
XVI Wojewódzki Konkurs Literacki nt. „Przyroda w polskich wierszach” dla dzieci 5 i 6 letnich. Konkurs objął patronatem honorowym burmistrz Miasta i Gminy w Skaryszewie, pan Ireneusz Kumięga.

W konkursie wzięło udział 6 drużyn: z przedszkoli w Iłży, Wieniawie, Zalesicach
i Skaryszewie oraz szkół podstawowych w Wólce Twarogowej i Sołtykowie. Zwyciężyła drużyna z Samorządowego Przedszkola w Iłży, drugie miejsce zajęły dzieci z Publicznego Przedszkola w Wieniawie, a trzecie – przedszkolaki z Gminnego Przedszkola Publicznego
w Zalesicach.

Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat przyrody w oparciu o piękne wiersze polskich autorów m. in. Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima i Doroty Gellner. Do ich zadań należało również dopasowywanie ilustracji, układanie historyjki obrazkowej, odgadnięcie co znajduje się na obrazku oraz namalowanie ilustracji do odczytanego wiersza. Dwie drużyny potrafiły bezbłędnie przedstawić obieg wody w przyrodzie oraz znały kolory tęczy w odpowiedniej kolejności. W drugim etapie konkursu dzieci wykazały się wiedzą nie tylko z podanych wierszy, ale również wiadomościami z zakresu ekologii, układały zdanie do wylosowanego wyrazu (czasem humorystyczne co sprawiło dużo śmiechu wszystkim obecnym) oraz dorysowywały brakujące elementy do ilustracji.

Każda drużyna wykonała też piosenkę o tematyce przyrodniczej. Nagrodę specjalną od pani dyrektor otrzymały dzieci z Samorządowego Przedszkola w Iłży, które przebrane za leśne duszki przedstawiły układ choreograficzny z wykorzystaniem przywiezionych przez siebie rekwizytów. Nadzór nad wydarzeniem sprawowała Dyrektor Samorządowego Przedszkola im. s. G. Sporniak w Skaryszewie – Pani Jadwiga Dróżdż, a za przygotowanie i przebieg konkursu odpowiedzialne były panie: Dorota Hendzel, Katarzyna Adamczyk oraz Agnieszka Konopska.

Na koniec zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Każda drużyna otrzymała również od pana Pawła Ostrowskiego drzewko iglaste do posadzenia na terenie swojej placówki. Zadaniem dzieci jest dbanie o nie, aby pięknie urosło i było pamiątką, którą po wielu latach będzie można miło wspominać. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie.

 

 

 

 

 

Galerie